Do najczęściej występujących alergenów wziewnych należą pyłki roślin. Miesiące wiosenne i wakacyjne sprzyjają jeszcze większej aktywności tych alergenów, ze względu na pylenie roślin.

Alergia wziewna

Reakcją na pyłki może być wysypka, katar, astma, ból brzucha, biegunka. W okresie natężenia pylenia pyłki mogą być unoszone przez wiatr nawet kilkaset kilometrów. Najwyższe stężenie pyłków powietrzu jest rano i w ciągu dnia. Ulgę przynosi dopiero noc lub ulewny deszcz. Ochroną w takim przypadku może okazać się odpowiednio zadbane mieszkanie.

Jednak w mieszkaniu również mogą występować zagrożenia w postaci roztoczy, które także zaliczane są do alergenów wziewnych. Szczególnie dobrze rozmnażają się w pomieszczeniach ciepłych i wilgotnych.

Duże zagrożenie stanowią też alergeny pochodzenia zwierzęcego. Sierść kota lub psa, a nawet gryzoni domowych takich jak chomik czy świnka morska mogą być powodem alergii u dziecka. Warto zwrócić uwagę na to, że także naturalne pierze w poduszkach może powodować objawy i być nieodpowiednie dla małego alergika.