Alergia na białka mleka krowiego jest najczęstszą alergią pokarmową i polega na nadwrażliwości układu immunologicznego na białka mleka krowiego. Sposobem postępowania w alergii pokarmowej jest stosowanie diety eliminacyjnej, czyli rezygnacja z produktów zawierających ten alergen. Niestety, w ten sposób ogranicza się także niezbędne dla organizmu składniki, dlatego jeżeli nie udaje nam się wprowadzić substytutów tych produktów pod względem odżywczym do diety alergika, może być konieczne zastosowanie suplementów.

Suplementacja diety dziecka z alergią

Spis treści:

  1. Trudności z eliminacją mleka
  2. Wpływ diety eliminacyjnej na rozwój dzieci z alergią na białka mleka krowiego
  3. Suplementacja zapobiega niedoborom związanym z zastosowaniem diety eliminacyjnej

Trudności z eliminacją mleka

Eliminacja mleka krowiego z diety nie jest łatwa z uwagi na jego powszechność w przemyśle spożywczym i nieświadome przyjmowanie go jako składnika produktu złożonego. W przypadku dzieci karmionych mlekiem matki eliminacja dotyczy także kobiety karmiącej.

Im dziecko starsze, tym bardziej zróżnicowana musi być jego dieta. Z czasem coraz trudniej o pełnowartościowy pokarm, jednocześnie pozbawiony białek mleka krowiego.

Wpływ diety eliminacyjnej na rozwój dzieci z alergią na białka mleka krowiego

Dieta eliminacyjna, w której brakujące składniki odżywcze nie są suplementowane, może prowadzić do niedoborów energetycznych oraz niezaspokojenia zapotrzebowania na wapń, fosfor, witaminy A, D i B12, kwas pantotenowy, ryboflawinę i kwasy omega-3.

Niedobory te prowadzą do zaburzeń wzrostu, obniżenia masy ciała i gęstości mineralnej kości. Konsekwencje mogą ujawniać się po latach w postaci zaburzeń masy ciała, niskiego wzrostu, osteopenii i łamliwości kości (szczególnie w przypadku dziewczynek).

Badania pokazały, że wzrost dzieci z alergią pokarmową może być spowolniony nawet wtedy, kiedy przyjmują one podobną ilość energii, białka i wapnia w porównaniu z dziećmi zdrowymi. Różnice we wzroście są zauważalne już w pierwszym roku życia dziecka.

Suplementacja zapobiega niedoborom związanym z zastosowaniem diety eliminacyjnej

W związku z mogącymi się pojawić niedoborami istotnych dla rozwoju składników odżywczych w diecie dzieci z alergią na białka mleka krowiego niezbędne jest zastąpienie mleka krowiego mieszanką mlekozastepczą. Przy łagodnych lub umiarkowanych objawach alergii lekarz może zalecić preparaty mlekozastępcze zawierające znacząco zhydrolizowaną frakcję białka mleka krowiego. Co ważne, w przypadku ciężkich objawów alergii, braku poprawy lub niechęci do smaku mieszanki o znacznym stopniu hydrolizy lekarz może zalecić wprowadzenie mieszanki elementarnej, czyli opartej na amoinokwasach.

Zalecenia dla małych alergików

Lekarze zalecają, aby dzieci na diecie eliminacyjnej były częściej niż dzieci zdrowe kontrolowane pod względem wzrostu i przybierania na masie ciała. Dotyczy to również niemowląt, ponieważ na wcześnie wykryte zaburzenia można odpowiednio zareagować.

Bardzo ważne jest, aby dieta eliminacyjna była układana indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz, który zna wyniki badań, dotychczasowe nawyki, a także śledzi rozwój pacjenta, może ułożyć dietę, która pomoże alergikowi zarówno doraźnie, jak i długofalowo. Warto skonsultować się również z dietetykiem, który kompleksowo zajmie się dietą dziecka.

Bibliografia:
1. Carlos Lifschitz, Wpływ diety eliminacyjnej na stan odżywienia oraz zaburzenia wzrastania u dzieci z alergią na pokarm, w: „Standardy medyczne. Pediatria” 2015, T. 12, s. 6 / 195.