Budyń jaglany
Jaglana wersja klasycznego budyniu. Budyń jaglany powstaje przez zblendowanie ugotowanej kaszy i hipoalergicznego preparatu mlekozastępczego zaleconego przez lekarza. Przepis możesz wzbogacić o dowolne owoce, które toleruje Twój mały alergik. Danie można podawać dzieciom już po 5. miesiąca życia, będzie również odpowiednie dla starszych dzieci.
Bez białek mleka krowiego. Przepis na 2 porcje
Po 5. miesiącu
Czas przygotowania:
10 minut
Czas gotowania:
5 minut
Czas całkowity:
15 minut
Liczba porcji:
2
Składniki:
(liczba porcji: 2)- kasza jaglana (30g)
- woda (120 ml)
- mlekozastępczy preparat hipoalergiczny 2 miarki + 60 ml wody
- banan mała sztuka (80g)
Sposób przygotowania:
- Kaszę podpraż na suchej patelni, aż lekko zmieni kolor i da się wyczuć jej orzechowy aromat. Przesyp ją na sito i przelej wrzątkiem.
- Kaszę wsyp do wody, zagotuj, gotuj przez 5 minut, a następnie pozostaw pod przykryciem, aż wchłonie cały płyn.
- Ugotowaną kaszę przełóż do blendera, dodaj zalecony przez lekarza preparat (2 miarki + 60 ml wody) oraz banana. Zmiksuj całość.
Porada dr Joanny:
Zdarza się, że w jadłospisie dziecka z alergią na białka mleka krowiego rodzice chcą wykorzystywać mleko kozie lub owcze. W takiej sytuacji poważnym zagrożeniem jest wystąpienie alergii krzyżowej. U dziecka z alergią na białka mleka krowiego może wystąpić reakcja alergiczna po spożyciu mleka lub mięsa innych zwierząt przeżuwających. 90% osób z alergią na białka mleka krowiego może reagować również na mleko kozie.
Wartość odżywcza
Na 1 porcję:
Wartość energetyczna: 120 (kcal)
Białko: 2,7 (g)
Tłuszcz: 2,2 (g)
Węglowodany: 22,9 (g)
- Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
- Skonsultuj z lekarzem, czy ten przepis, składniki i konsystencja są odpowiednie dla Twojego dziecka. Wartości odżywcze są przybliżone i będą się różnić w zależności od użytych produktów i zamienników.
- Nie podgrzewaj jednak preparatów mlekozastępczych, które zawierają żywe kultury bakterii – w tym przypadku wybieraj przepisy bez konieczności obróbki termicznej, gdzie preparat dodawany jest po wystudzeniu potrawy, tuż przed podaniem.
Kategoria przepisu: 6-12 miesięcy