Zabielana zupa jarzynowa
Jeśli Twoje dziecko spróbowało już pierwszych pojedynczych warzyw i owoców, możesz zacząć układać je w różnorodne kompozycje. Dobrym sposobem będzie podanie zupki jarzynowej. Nasz przepis został przygotowany z myślą o dzieciach z alergią na białka mleka krowiego.
Bez białek mleka krowiego. Przepis na 3 porcje
Po 6. miesiącu
Czas przygotowania:
20 minut
Czas gotowania:
20 minut
Czas całkowity:
40 minut
Liczba porcji:
3
Składniki:
(liczba porcji: 3)- marchewka 1 sztuka (45 g)
- pietruszka ½ sztuki ( 40 g)
- por ¼ sztuki (35 g)
- brokuł ¼ sztuki (125 g)
- ziemniaki 2 sztuki (150 g)
- 3 miarki mlekozastępczego preparatu hipoalergicznego + 90 ml wody*
- woda 3 szklanki (750 g)
- olej rzepakowy 1 łyżeczka (5 g)
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
*do każdej porcji dodaj jedną miarkę mlekozastępczego preparatu hipoalergicznego
- Marchew, pietruszkę oraz ziemniaki obierz i pokrój w kostkę.
- Całość zalej wodą, dodaj całego pora i gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut.
- Brokuł podziel na małe różyczki i dodaj do zupy. Gotuj do miękkości warzyw, około 15 minut.
- Kiedy zupa przestygnie, na talerzu dodaj porcję zaleconego przez lekarza preparatu (1 miarka + 30 ml wody).
- Podawaj z natką pietruszki.
Porada dr Joanny:
Rozszerzanie diety można rozpocząć już od 17. tygodnia życia. Jeśli więc Twoje dziecko spróbowało już pierwszych pojedynczych warzyw i owoców po 6. miesiącu, możesz zacząć układać je w różnorodne kompozycje. Dobrym sposobem będzie podanie np. zupy jarzynowej. Jeśli dziecko skończyło 6 miesięcy, ale nie rozpoczęło przygody z rozszerzaniem diety, zacznij od prostych smaków i pojedynczych produktów, obserwując jego reakcję, a z podaniem zupki jarzynowej wstrzymaj się jeszcze chwilę. Pamiętaj, aby dostosować wielkość cząstek do aktualnych umiejętności malucha.
Wartość odżywcza
Na 1 porcję:
Wartość energetyczna: 120 (kcal)
Białko: 3,3 (g)
Tłuszcz: 3,1 (g)
Węglowodany: 17,9 (g)
- Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
- Skonsultuj z lekarzem, czy ten przepis, składniki i konsystencja są odpowiednie dla Twojego dziecka. Wartości odżywcze są przybliżone i będą się różnić w zależności od użytych produktów i zamienników.
- Nie podgrzewaj jednak preparatów mlekozastępczych, które zawierają żywe kultury bakterii – w tym przypadku wybieraj przepisy bez konieczności obróbki termicznej, gdzie preparat dodawany jest po wystudzeniu potrawy, tuż przed podaniem.
Kategoria przepisu: 6-12 miesięcy