Diagnozowanie alergii na mleko krowie
Diagnostyka alergii na białka mleka krowiego jest procesem złożonym. Przed uzyskaniem potwierdzonej diagnozy, wiele rodzin musi poświęcić znaczną ilość czasu (średnio 3,6 miesiąca) na próby stwierdzenia przyczyny objawów występujących u ich dziecka.
Spis treści:
- Jak wygląda postępowanie w przypadku podejrzenia alergii na białka mleka krowiego?
- Proces diagnozy alergii na białka mleka krowiego
Jak wygląda postępowanie w przypadku podejrzenia alergii na białka mleka krowiego?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu kwestii, m.in.: czy niemowlę karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Postępowanie w obu przypadkach jest różne.
Dieta diagnostyczna zarówno matki (w czasie laktacji), jak i dziecka powinna być ściśle monitorowana. Tu z pomocą przychodzi dziennik dietetyczny, który pozwala kontrolować jej przestrzeganie.
Kiedy niemowlę jest karmione piersią
U mamy karmiącej, po konsultacji z lekarzem, należy zastosować dietę eliminującą podejrzany pokarm. Jeżeli objawy u niemowlęcia są łagodne lub umiarkowane a podejrzewa się o nie białka mleka krowiego, należy zastosować dietę bezmleczną na okres od 2 do 4 tygodni. Jednocześnie należy wyeliminować z codziennej diety jajo. Zaleca się, aby u mamy zastosować suplementację wapniem w czasie diety eliminacyjnej.
Jeśli dzięki prowadzonej przez mamę diecie eliminacyjnej objawy ustępują w celu potwierdzenia diagnozy należy ponownie wprowadzić do diety mamy białka mleka krowiego. Kiedy po ich podaniu objawy wracają należy utrzymać dietę eliminacyjną u mamy i nie zapominać o dalszej suplementacji wapniem.
Kiedy niemowlę karmione jest mieszankami mlekozastępczymi
W tym przypadku – lekarz może zalecić wprowadzenie mieszanki mlekozastępczej o wysokim stopniu hydrolizy. Czas jej stosowania zależy głównie od stopnia nasilenia objawów: minimalnie są to 2 -4 tygodnie, jednak nie powinno to trwać dłużej niż 6 tygodni, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Jeśli uzyskamy poprawę, pod ścisłym nadzorem lekarza ponownie wprowadzamy do diety białka mleka krowiego.
Jej ilość ustalana jest indywidualnie i zależy od kilku czynników, takich jak wiek dziecka czy stopień nasilenia objawów w momencie rozpoczęcia diety diagnostycznej. Jeśli prowokacja białkami mleka krowiego wywołuje objawy, lekarz powinien poinformować rodziców/opiekunów dziecka o konieczności dalszej eliminacji pokarmu z diety.
W przypadku podejrzenia ciężkiej postaci alergii na białka mleka krowiego (ABKM) należy zachować szczególną ostrożność: u takich dzieci nawet po całkowitym wyłączeniu mleka z diety wprowadzenie choćby minimalnej jego ilości może wywołać bardzo poważną reakcję.
Jeśli istnieje takie ryzyko, prowokacja powinna być przeprowadzona w warunkach szpitalnych. Kiedy dieta bezmleczna nie daje poprawy, a objawy utrzymują się w dalszym ciągu, należy zacząć szukać innej przyczyny.
Jeśli podejrzenie ciężkiej postaci ABMK jest realne, a dieta bezmleczna mamy nie daje oczekiwanych rezultatów, lekarz może wprowadzić mieszankę elementarną (AAF) aby szybko zniwelować uciążliwe objawy, a dziecko należy skierować do specjalistycznej poradni w celu dalszej diagnostyki.
Proces diagnozy alergii na białka mleka krowiego
Diagnostyka alergii na białka mleka krowiego zazwyczaj opiera się na następujących czynnikach:
- szczegółowy wywiad lekarski
- testy, np. test skórny
- pomiar stężenia IgE w surowicy
- Doustna próba prowokacji jest jednym z najbardziej wiarygodnych narzędzi diagnostycznych w alergii na białka mleka krowiego (ABMK), zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci.
Negatywny wynik testów skórnych lub brak podwyższonego stężenia IgE w surowicy może wskazywać na formę alergii na białka mleka krowiego niezależną od IgE. Potwierdzeniem alergii w takiej sytuacji jest wynik próby prowokacji.
Bezsprzeczną podstawą do zdiagnozowania alergii na białko mleka krowiego w postaci zależnej od IgE jest:
- najpierw wdrożenie diety eliminacyjnej (na okres 2-4 tygodni)
- następnie ponowne włączenie białek mleka krowiego do diety, w którego efekcie dojdzie do nawrotu objawów.
Przy rozpoczynaniu stosowania diet eliminacyjnych, warto rozważyć następujące fakty:
- u około 10% pacjentów z niezłożoną postacią alergii na białko mleka krowiego, objawy nie mijają po włączeniu mieszanki hydrolizowanej (eHF – extensively hydrolysed formula)W przypadkach alergii złożonych, objawy alergii mogą występować nawet 40% pacjentów przyjmujących mieszankę hydrolizowaną (eHF).
W takich przypadkach zasadne jest włączenie mieszanki aminokwasowej.