Atopowe zapalenie skóry i alergia na białka mleka krowiego – współwystępowanie
Atopowe zapalenie skóry ma złożoną etiologię, a jednym z czynników nasilających jej objawy może być alergia pokarmowa. Wskazuje się na udział alergii pokarmowej na zaostrzenia AZS. Istnieją dane wskazujące na poprawę stanu skóry chorych z AZS po eliminacji z ich diety pokarmów uczulających.
Spis treści:
Marsz atopowy – AZS a alergia na BMK
Zjawisko przechodzenia jednej choroby alergicznej w drugą – to tzw. marsz alergiczny/atopowy. Alergia najczęściej zaczyna się to właśnie od objawów ze strony skóry Drogą pokarmową do organizmu dociera najwięcej alergenów, dlatego też to alergia pokarmowa, często ujawnia się pierwsza, a jej najczęstszym objawem są zmiany skórne, w tym AZS.
Alergeny pokarmowe a AZS
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, cechującą się zmianami skórnymi o charakterze wyprysku oraz świądem. Patogeneza AZS jest wieloczynnikowa. Wystąpienie AZS jest wynikiem interakcji czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych z nakładającym się zaburzeniem bariery naskórkowej. AZS może być objawem alergii na białka mleka krowiego.
Postępowanie przy atopowym zapaleniu skóry
Gdy AZS związane jest z alergią pokarmową, podstawą jest eliminacja szkodliwego alergenu po wcześniejszym potwierdzeniu jego roli w występowaniu objawów. Jest to wyzwanie diagnostyczne stojące przed lekarzem. Dieta eliminacyjna bazująca jedynie na potwierdzeniu swoistych IgE bez wykonania próby eliminacji i prowokacji nie jest uzasadniona. Lekarz powinien więc przeprowadzić szczegółową diagnostykę z uwzględnieniem próby eliminacji i prowokacji, aby nie narażać dziecka na niepotrzebną eliminację alergenów z diety.
Po potwierdzeniu związku między alergenem a wystąpieniem AZS powinna następować edukacja dotycząca niezalecanych produktów i uwrażliwienie na zwracanie uwagi na etykiety. Dzięki trzymaniu się zbilansowanej diety oraz opiece lekarza wszystko powinno zacząć zmierzać w dobrym kierunku.