Czym jest alergia krzyżowa?
Alergia na białka mleka krowiego to złożona kwestia. W skrócie: pacjenci z alergią demonstrują zespół określonych objawów w kontakcie z więcej niż jednym alergenem.
Skąd taka reakcja? Alergia krzyżowa to jednoczesna nadwrażliwość organizmu na alergeny pokarmowe, powietrzno-pochodne lub kontaktowe wykazujące podobną budowę. Dzięki metodom i technikom biologii molekularnej poznano strukturę alergenów. Alergeny z różnych grup wykazują podobieństwo w budowie, dlatego obserwuje się zjawisko, które nazywane jest właśnie alergią krzyżową. Co ciekawe, może ona występować między alergenami pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Udało się zaobserwować również reakcje krzyżowe międzygatunkowe.
Jakie są najczęstsze przykłady alergii krzyżowej? Pierwszym przykładem jest alergia na białka mleka koziego, która występuje u ok. 90% mających alergię na białka mleka krowiego. Innym przykładem jest alergia na ryby; wysoce prawdopodobne jest, że jeśli mamy alergię na ryby jednego gatunku, możemy mieć reakcję uczuleniową również po kontakcie z alergenem innych gatunków ryb.
Kolejne takie przykłady można mnożyć – wszystkie one pokazują, jak złożoną kwestią są alergie pokarmowe oraz ile nieustającej pracy naukowców wymaga praca nad ich skutecznym leczeniem.