Objawy alergii pokarmowej u dzieci
Objawy alergii na białka mleka krowiego są bardzo różnorodne i mogą dotyczyć niemal każdego narządu: skóry, błon śluzowych jamy ustnej, układu krwiotwórczego, układu oddechowego czy przewodu pokarmowego.
Spis treści:
- Charakterystyczne objawy alergii pokarmowej u dziecka
- Objawy alergii na białka mleka krowiego u dzieci
- Objawy alergii pokarmowej nie tylko na skórze
Charakterystyczne objawy alergii pokarmowej u dziecka
-
Objawy ogólne alergii pokarmowej u dzieci: zaburzenia zachowania, a nawet objawy wstrząsowe.
-
U najmłodszych dzieci alergia na białko mleka krowiego objawia się najczęściej zmianami skórnymi oraz objawami ze strony przewodu pokarmowego.
-
Typowe zmiany skórne to suchość skóry oraz zmiany rumieniowo-grudkowe, występujące zwłaszcza na policzkach, przy uszach oraz na przedniej (tzw. wyprostnej) powierzchni rączek i nóżek.
-
Objawem alergii pokarmowej może też być nadmierne ulewanie, wzdęcie brzuszka, kolki czy brak przyrostu masy ciała mimo spożywania odpowiedniej ilości pokarmu.
-
Inne możliwe objawy to trudności w oddychaniu, sapka lub napady tzw. świszczącego oddechu. Jeżeli zauważysz takie objawy u malucha, konieczna jest wizyta u lekarza.
Jak pomóc dziecku w walce z objawami alergii?
W najczęstszej postaci alergii pokarmowej, przebiegającej ze zmianami skórnymi, dziecku doskwiera zwykle swędzenie i podrażnienie skóry. Ubieraj dziecko w przewiewne ubranka z naturalnych materiałów, kąp niemowlę w emolientach i smaruj preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi skórę. Nie zapominaj o spacerach.
Alergia u dziecka karmionego piersią
Jeżeli lekarz potwierdzi alergię na białka mleka krowiego u Twojego dziecka, będzie to oznaczać eliminację z diety niemowlęcia mleka krowiego i produktów zawierających białka tego mleka. Jeżeli karmisz piersią, po konsultacji z lekarzem będziesz musiała przejść na dietę eliminacyjną i zrezygnować z mleka i jego przetworów w swojej diecie. Pamiętaj, aby skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, jak suplementować wapń i witaminę D3, której możesz mieć niedobory w wyniku wykluczenia przetworów mlecznych. Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym, lekarz zaleci zmianę mieszanki na tę dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego.
Rozszerzanie diety dziecka
Wprowadzanie pokarmów uzupełniających należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Dotyczy to także dzieci z alergią na białko mleka krowiego, pomijając oczywiście produkty mleczne, takie jak kaszki mleczne, śmietana, twarożek, masło itp. U alergików zaleca się zwykle, aby nowe pokarmy wprowadzać do diety pojedynczo tak, aby w przypadku reakcji alergicznej wiedzieć, jaki produkt jest nietolerowany. Nie wykazano natomiast żadnych korzyści zdrowotnych z opóźniania wprowadzania do diety innych niż mleko pokarmów potencjalnie alergizujących, takich jak jajka, gluten czy ryby.
Objawy alergii na białka mleka krowiego u dzieci
U najmłodszych dzieci alergia na białko mleka krowiego objawia się najczęściej zmianami skórnymi oraz objawami ze strony przewodu pokarmowego. Typowe zmiany skórne to suchość skóry oraz zmiany rumieniowo-grudkowe, występujące zwłaszcza na policzkach, przy uszach oraz na przedniej (tzw. wyprostnej) powierzchni rączek i nóżek. Objawem alergii pokarmowej może też być nadmierne ulewanie, wzdęcie brzuszka, kolki czy brak przyrostu masy ciała mimo spożywania odpowiedniej ilości pokarmu. Inne możliwe objawy to trudności w oddychaniu, sapka lub napady tzw. świszczącego oddechu. Jeżeli zauważysz takie objawy u malucha, konieczna jest wizyta u lekarza. Pamiętaj, że powyższe objawy mogą mieć wiele innych przyczyn i nie zawsze są skutkiem alergii. Nie włączaj dziecku żadnych leków lub nie zmieniaj diety dziecka bez konsultacji z lekarzem.
Objawy alergii pokarmowej nie tylko na skórze
Pomimo że reakcja alergiczna na pokarmy rozpoczyna się i toczy głównie w przewodzie pokarmowym, jest ona jednocześnie reakcją ogólnoustrojową i może przejawiać się wieloma, pozornie bardzo odległymi od siebie objawami. Oprócz objawów jednoznacznie kojarzonych z chorobami przewodu pokarmowego, takich jak: biegunki, domieszka śluzu lub krwi w stolcach, kolkowe bóle brzucha, ulewania czy zaburzenia w przybieraniu na masie ciała, możliwe są też opisane powyżej zmiany skórne oraz różnorodne objawy ze strony układu oddechowego, od nieżytów nosa i sapki do objawów duszności i astmy. W przebiegu alergii opisywane są też zaburzenia hematologiczne, zwłaszcza uporczywa niedokrwistość w badaniu morfologii krwi oraz objawy ogólnoustrojowe, takie jak niepokój i drażliwość dziecka oraz zaburzenia snu. U dzieci z reakcją natychmiastową związaną z przeciwciałami IgE możliwe jest nawet wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego rozwijającego się w ciągu nawet kilku minut po spożyciu pokarmu, na który dziecko jest uczulone.