Kichanie
Kichnięcie to nagły, gwałtowny i bezwarunkowy wyrzut powietrza z płuc przez usta i nos wywołany podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Kichanie może także pojawić się w efekcie ekspozycji na jaskrawe światło, przy silnym wypełnieniu żołądka, infekcji wirusowej lub alergii.
Sprawdzonymi sposobami na zmniejszenie częstotliwości kichania są: eliminacja czynników drażniących z otoczenia poprzez utrzymywanie zwierząt poza domem, częste sprzątanie i ścieranie kurzu, wymiana filtrów w piecach i systemach klimatyzacyjnych, korzystanie z filtrów powietrza i nawilżaczy, jak również unikanie obszarów przemysłowych i wiejskich.
Sapka
Sapka to utrudnione oddychanie przez nos spowodowane obrzękiem błony śluzowej, nadmierną wydzieliną lub obecnością ulanego pokarmu.
Sapka towarzyszy zwykle infekcjom i jest to zjawisko normalne, można ją zmniejszyć odpowiednio nawilżając powietrze w pokoju dziecka. Dobrze robi tez nawilżanie błony śluzowej noska ( np. wodą morską, solą fizjologiczną)
Jeśli jej objawy utrzymują się jednak dłużej, bez oznak infekcji to przyczyną może być alergia pokarmowa i wtedy należałoby się skonsultować z pediatrą. Jest to szczególnie ważne u noworodków, które oddychają tylko przez nos i jego zatkanie może utrudniać karmienie i zakłócać sen.
Świsty oddechowe
Świszczący oddech to długi, chrapliwy lub gwiżdżący dźwięk pochodzący z dróg oddechowych podczas oddychania przy schorzeniach układu oddechowego.
Występuje on w przypadku obecności zwężenia lub przeszkody w drogach oddechowych albo w sytuacji przyspieszonego przechodzenia powietrza przez drogi oddechowe.
Świszczący oddech obserwuje się najczęściej u osób z chorobami płuc, a do najczęstszych przyczyn należą ataki astmy oskrzelowej. U podłoża nawracających świstów oddechowych może leżeć alergia, dlatego dzieci dotknięte tą dolegliwością powinny zostać zbadane przez pulmonologa.
Znaczne utrudnienia w oddychaniu
Duszność to sytuacja, w której nie możemy pobrać takiej ilości tlenu, jakiej potrzebuje nasz organizm. Niektóre łagodne problemy oddechowe mogą wynikać z niedrożności nosa lub wyczerpujących ćwiczeń.
Występowanie duszności może jednak być objawem poważnej choroby. Do niektórych chorób płuc objawiających się dusznościami zaliczyć możemy: astmę, rozedmę, zapalenie płuc.
Podłoże duszności może także stanowić choroba serca, które nie jest w stanie przepompować dostatecznej ilości krwi, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu w tlen. Zaburzenia lękowe i stres to kolejne czynniki mogące przyczynić się do wystąpienia duszności.
Jeśli u dziecka występują częste trudności z oddychaniem, bardzo ważne jest określenie źródła tych problemów. W razie problemów z układem oddechowym należy zwrócić się do pulmonologa.