Gulasz wołowy
Gulasz wołowy z warzywami i ziemniakami to nasza kolejna obiadowa propozycja dla Twojego maluszka. Dodatkowo nasz ekspert wytłumaczy co to jest alergia krzyżowa i czy wołowina może być elementem diety każdego dziecka z alergią na białka mleka krowiego. Zapraszamy do lektury!
Czas przygotowania:
30 minut
Czas gotowania:
35 minut
Czas całkowity:
1 h
Liczba porcji:
5
Składniki:
(liczba porcji: 5)- mięso wołowe (100 g)
- ziemniaki 2 sztuki (140 g)
- papryka czerwona ½ sztuki (115 g)
- marchew 45 g 1 sztuka
- cebula 30 g 1/3 sztuki
- Neocate Junior o smaku neutralnym 3 miarki + 90 ml wody
- woda
- słodka papryka w proszku szczypta
- majeranek szczypta
Sposób przygotowania:
- Mięso pokrój w kostkę i przypraw papryką oraz majerankiem. Umieść mięso w garnku.
- Cebulę obierz i pokrój w półksiężyce. Paprykę oczyść, pokrój w kostkę dodaj warzywa do garnka z mięsem, rozpadną się w trakcie gotowania zagęszczając sos.
- Zalej wodą 3 cm ponad poziom mięsa i warzyw.
- Gotuj przez około 30 minut. Sprawdzając czy płyn się nie wygotował. W razie potrzeby dolej.
- Marchew obierz i pokrój w talarki lub kosteczkę. Dodaj do garnka i gotuj jeszcze 10-15 minut.
- Po wystudzeniu, na talerzu do jednej porcji dodaj przygotowany preparat Neocate Junior o samaku neutralnym ( 1 miarka+30 ml)
- Podawaj z ziemniakami lub z kaszą.
Porada dr Joanny:
U osób uczulonych na białka mleka krowiego możliwe jest występowanie objawów po spożyciu mięsa wołowego, jest to tak zwana reakcja krzyżowa. Całkowita eliminacja wołowiny z diety dzieci z ABMK nie we wszystkich przypadkach jest jednak uzasadniona. Mięso wołowe do diety alergika należy wprowadzać ostrożnie obserwując reakcję dziecka. W przypadku konieczności eliminacji wołowiny z tej receptury należy w pierwszej kolejności zamienić ją na inny gatunek mięsa, jak wieprzowina, mięso indyka, czy królika.
Wartość odżywcza
Na 1 porcję:
Wartość energetyczna: 166 (kcal)
Białko: 9,5 (g)
Tłuszcz: 6,1 (g)
Węglowodany: 20,3 (g)
- Neocate Junior o smaku neutralnym to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, do postępowania dietetycznego u dzieci w wieku powyżej 1. roku życia w alergii na białka mleka krowiego, złożonej nietolerancji białek pokarmowych i innych schorzeniach, w których wskazana jest dieta elementarna. Do stosowania pod nadzorem lekarza.
- Skonsultuj z lekarzem, czy ten przepis, składniki i konsystencja są odpowiednie dla Twojego dziecka. Wartości odżywcze są przybliżone i będą się różnić w zależności od użytych produktów i zamienników.
- Nie podgrzewaj preparatów mlekozastępczych, które zawierają żywe kultury bakterii – w tym przypadku wybieraj przepisy bez konieczności obróbki termicznej, gdzie preparat dodawany jest po wystudzeniu potrawy, tuż przed podaniem.
Kategoria przepisu: Powyżej 1 roku