Kokosowa kasza manna z owocami
Kasza manna to klasyczna propozycja na pyszne śniadanie dla dziecka, przepis dla alergika bazuje na hipoalergicznym preparacie mlekozastępczym zaleconym przez lekarza. To danie zawiera kokos, a co z produktami potencjalnie alergizującymi? Przeczytaj poradę naszego eksperta!
Bez białek mleka krowiego, gluten, orzechy.
Przepis na 1 porcje
Po 8. miesiącu
Czas przygotowania:
5 minut
Czas gotowania:
10 minut
Czas całkowity:
15 minut
Liczba porcji:
1
Składniki:
(liczba porcji: 1)- kasza manna (20 g)
- woda do ugotowania kaszy (100 ml)
- mlekozastępczy preparat hipoalergiczny 3 miarki
- brzoskwinia lub inny ulubiony owoc ½ sztuki (40 g)
- wiórki kokosowe 1 łyżeczka (5 g)
Sposób przygotowania:
- Kaszkę ugotuj na wodzie.
- Na końcu dodaj 3 miarki zaleconego przez lekarza preparatu i wiórki kokosowe, wymieszaj
- Podawaj z ulubionymi owocami.
Porada dr Joanny:
Kokos należy do potencjalnych składników alergizujących, jednak w świetle aktualnej wiedzy na temat alergii pokarmowej, jeżeli maluszek toleruje ten składnik nie należy go eliminować. Pamiętajmy, że każdy tolerowany składnik w diecie małego alergika jest źródłem energii i dodatkowych składników odżywczych, których często im brakuje. Jeśli Twoje dziecko nie próbowało jeszcze kokosa możesz pominąć go w przepisie i ewentualne wprowadzenie rozpocząć od niewielkich ilości. W przypadku dzieci z silną alergią na wiele pokarmów podanie wiórek kokosowych warto skonsultować z lekarzem.
Wartość odżywcza
Na 1 porcję:
Wartość energetyczna: 188 (kcal)
Białko: 4,4 (g)
Tłuszcz: 6,8 (g)
Węglowodany: 27,4 (g)
- Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
- Skonsultuj z lekarzem, czy ten przepis, składniki i konsystencja są odpowiednie dla Twojego dziecka. Wartości odżywcze są przybliżone i będą się różnić w zależności od użytych produktów i zamienników.
- Nie podgrzewaj jednak preparatów mlekozastępczych, które zawierają żywe kultury bakterii – w tym przypadku wybieraj przepisy bez konieczności obróbki termicznej, gdzie preparat dodawany jest po wystudzeniu potrawy, tuż przed podaniem.
Kategoria przepisu: 6-12 miesięcy