Mięso z indyka w sosie pomidorowym z kaszą
Zapraszamy do wypróbowania przepisu na pełnowartościowe i pożywne danie obiadowe. Do jego przygotowania możesz wybrać dowolne mięso. Wybierz to, które Twój alergik toleruje.
Bez białek mleka krowiego.
Przepis na 2 porcje
Po 8. miesiącu
Czas przygotowania:
10 minut
Czas gotowania:
20 minut
Czas całkowity:
30 minut
Liczba porcji:
2
Składniki:
(liczba porcji: 2)- mielone mięso z indyka 70 g
- kasza jęczmienna 40 g
- marchewka ½ sztuki (25 g)
- por ¼ sztuki (35 g)
- passata pomidorowa ½ szklanki (120 g)
- mlekozastępczy preparat hipoalergiczny 2 miarki + 60 ml wody*
- olej rzepakowy 1 łyżeczka (5 g
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
- Zmielone drobno mięso z indyka duś na wodzie.
- Obierz i zetrzyj marchew na tarce o grubych oczkach. Posiekaj drobno pora. Warzywa dodaj do mięsa.
- Zalej całość passatą pomidorową i gotuj przez około 20 minut.
- Po wystudzeniu, porcję na talerzu zabiel porcją przygotowanego preparatu zaleconego przez lekarza (1 miarka + 30 ml wody) i dodaj łyżeczkę oleju rzepakowego lub oliwy.
- Podawaj z kaszą jęczmienną oraz drobno posiekaną natką pietruszki
Porada dr Joanny:
Mięso jest źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego należy dbać o jego odpowiednią ilość w jadłospisie maluszka. Na początku rozszerzania diety niemowlę potrzebuje około 10 g mięsa, a pod koniec pierwszego roku życia około 30 g dziennie. Zwykle jako pierwszy wprowadza się do jego menu drób (mięso z indyka, gęsi, kaczki, kurczaka) oraz jagnięcinę i królika. Wprowadzając wołowinę, obserwuj reakcję organizmu swojego maluszka, bowiem część dzieci uczulonych na białka mleka krowiego nie toleruje również wołowiny. Niewskazane jest kupowanie mięsa z nieznanego źródła.
Wartość odżywcza
Na 1 porcję:
Wartość energetyczna: 131,5 (kcal)
Białko: 2,1 (g)
Tłuszcz: 1,7 (g)
Węglowodany: 30 (g)
- Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
- Skonsultuj z lekarzem, czy ten przepis, składniki i konsystencja są odpowiednie dla Twojego dziecka. Wartości odżywcze są przybliżone i będą się różnić w zależności od użytych produktów i zamienników.
- Nie podgrzewaj jednak preparatów mlekozastępczych, które zawierają żywe kultury bakterii – w tym przypadku wybieraj przepisy bez konieczności obróbki termicznej, gdzie preparat dodawany jest po wystudzeniu potrawy, tuż przed podaniem.
Kategoria przepisu: 6-12 miesięcy