Śniadaniowa pasta jajeczna
Zapraszamy do wypróbowania przepisu na klasyczną pastę śniadaniową. Jaja to cenny element diety alergika, więc jeśli je toleruje nie rezygnuj z nich. Oprócz pysznego dania znajdziesz tu poradę eksperta, w jaki sposób przygotować jaja dla dziecka. Przyjemnej lektury!
Czas przygotowania:
10 minut
Czas gotowania:
20 minut
Liczba porcji:
1
Składniki:
(liczba porcji: 1)- jajko ugotowane na twardo 1 sztuka (50 g)
- awokado ½ sztuki (70 g)
- 2 miarki Neocate Junior o smaku neutralnym + 30 ml wody*
- szczypiorek pokrojony 1 łyżka (10 g)
- sok z cytryny 1 łyżeczka (5 ml)
Sposób przygotowania:
* do każdej porcji dodaj jedną miarkę mlekozastępczego preparatu hipoalergicznego
- Jajko ugotuj na twardo i obierz ze skorupek. Posiekaj na desce i włóż do miski.
- Awokado przekrój na pół i wydrąż środek. Rozgnieć widelcem z dodatkiem soku z cytryny. Przełóż do miski z jajkiem. Dodaj drobno posiekany szczypiorek
- Do porcji dodaj przygotowany preparat Neocate Junior o smaku neutralnym (1 miarka + 30 ml wody) i wymieszaj.
- Możesz podać z pieczywem.
Porada dr Joanny:
Jaja są cennym elementem diety, szczególnie dla młodego alergika, bowiem są źródłem m.in. pełnowartościowego białka, żelaza, witaminy A oraz E. Jeżeli maluszek może je jeść nie należy z nich rezygnować. Jeżeli podajesz jajo niemowlęciu pamiętaj, że musi być ono dobrze ugotowane. Za dobrze ugotowane jajo kurze uznaje się jajo ugotowane na twardo, dobrze ugotowany makaron jajeczny oraz pieczone produkty z jajem. Natomiast niedostatecznie ścięte mogą być jaja w naleśnikach lub jajecznicy (zawierającej płynne białko).
Wartość odżywcza
Na 1 porcję:
Wartość energetyczna: 113 (kcal)
Białko: 4,5 (g)
Tłuszcz: 8,4 (g)
Węglowodany: 5,8 (g)
- Neocate Junior o smaku neutralnym to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, do postępowania dietetycznego u dzieci w wieku powyżej 1. roku życia w alergii na białka mleka krowiego, złożonej nietolerancji białek pokarmowych i innych schorzeniach, w których wskazana jest dieta elementarna. Do stosowania pod nadzorem lekarza.
- Skonsultuj z lekarzem, czy ten przepis, składniki i konsystencja są odpowiednie dla Twojego dziecka. Wartości odżywcze są przybliżone i będą się różnić w zależności od użytych produktów i zamienników.
- Nie podgrzewaj preparatów mlekozastępczych, które zawierają żywe kultury bakterii – w tym przypadku wybieraj przepisy bez konieczności obróbki termicznej, gdzie preparat dodawany jest po wystudzeniu potrawy, tuż przed podaniem.
Kategoria przepisu: Powyżej 1 roku