Zupa krem z buraczków
Po raz kolejny udowadniamy, że dania bez białek mleka krowiego dla małego alergika mogą być smaczne i pełnowartościoe! Wypróbuj nasz przepis na krem z buraczków z dodatkiem hipoalergicznego preparatu mlekozastępczego, którego stosowanie zalecił lekarz.
Bez białek mleka krowiego, seler,
przepis na 2 porcje
po 8. miesiącu
Czas przygotowania:
20 minut
Czas gotowania:
30 minut
Czas całkowity:
1 h
Liczba porcji:
2
Składniki:
(liczba porcji: 2)- buraki 2 sztuki (240 g)
- marchew 1 sztuka (45 g)
- pietruszka 1 sztuka (80 g)
- seler ¼ sztuki (90 g)
- mlekozastępczy preparat hipoalergiczny 2 miarki + 60 ml wody
- woda
- sok z cytryny 2 łyżeczki (10 ml)
- liść laurowy
- ziele angielskie
Sposób przygotowania:
- Warzywa obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Umieść warzywa w garnku i zalej wodą tak aby wszystkie były przykryte
- Dodaj sok z cytryny, ziele angielskie i liść laurowy. Gotuj do miękkości warzyw.
- Wyciągnij liść laurowy oraz ziele angielskie i po przestudzeniu zmiksuj całość.
- Porcję na talerzu zabiel przygotowanym zaleconym przez lekarza preparatem mlekozastępczym (1 miarka + 30 ml)
Porada dr Joanny:
Czerwony kolor buraczki zawdzięczają barwnikom o nazwie antocyjany, które mają bardzo korzystny wpływ na rozwój prawidłowej mikrobioty jelitowej oraz układ sercowo-naczyniowy. Niech zagoszczą na dobre na talerzu naszego maluszka.
Seler jest postrzegany jako częsty alergen. Jeżeli Twoje dziecko z ABMK nie jest na niego uczulone, bez problemu możesz wykorzystać go w przepisie.
Wartość odżywcza
Na 1 porcję:
Wartość energetyczna: 123,2 (kcal)
Białko: 4,3 (g)
Tłuszcz: 1,7 (g)
Węglowodany: 25 (g)
- Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
- Skonsultuj z lekarzem, czy ten przepis, składniki i konsystencja są odpowiednie dla Twojego dziecka. Wartości odżywcze są przybliżone i będą się różnić w zależności od użytych produktów i zamienników.
- Nie podgrzewaj jednak preparatów mlekozastępczych, które zawierają żywe kultury bakterii – w tym przypadku wybieraj przepisy bez konieczności obróbki termicznej, gdzie preparat dodawany jest po wystudzeniu potrawy, tuż przed podaniem.
Kategoria przepisu: Powyżej 1 roku