Stwierdzona alergia na białka mleka krowiego wiążę się nie tylko z odstawieniem mleka, ale również jego pochodnych. Niestety, na etykietach produktów często można spotkać się ze skomplikowanymi nazwami, które są powodem dylematu – czy ten produkt na pewno jest bezpieczny dla mojego dziecka?

Ukryte źródła mleka

Spis treści:

  1. Nazwy alergenów mlecznych
  2. W jakich produktach mogą znajdować się białka mleka krowiego?
  3. Zamienniki mleka i produktów mlecznych

Nazwy alergenów mlecznych

Polskie nazwy alergenów mlecznych to: kazeina, kazeinian, laktoglobulina,  serwatka. Te słowa prawdopodobnie są znane większości rodziców maluchów ze stwierdzoną alergią na mleko krowie. Jednak główny problem stanowią ich obcojęzyczne lub chemiczne odpowiedniki. O ile składnik „milk serum” nie jest większym językowym wyzwaniem, to łacińskie wyrażenia już tak.

Z tego względu przygotowaliśmy dla Was listę słów, których należy unikać:

calcium caseinate, potassium caseinate, magnesium caseinate, proteinhydrolysate, casein, H4511, H4512, lactoalbumin, lactoglobulin.

Rodzice dzieci z alergią zwrócić również uwagę na obecność laktozy w produktach spożywczych. Laktoza to mleczny cukier, który występuje w mleku. Laktoza sama w sobie nie jest alergenem, ale pochodzi z mleka i może być nośnikiem jego białek. Należy pamiętać, ze laktoza obecna w preparatach mlekozastępczych do postępowania w alergii na białka mleka krowiego wspiera rozwój niemowlęcia i jest bezpieczna, ponieważ jest oczyszczona z resztek antygenów białkowych.

W jakich produktach mogą znajdować się białka mleka krowiego?

Wymienione powyżej źródła mleka często znajdują się w takich produktach spożywczych, jak:

  • różnego rodzaju ciasteczka,

  • sosy (do sałatek, mięsne, rybne, a nawet warzywne),

  • purée ziemniaczane (często przygotowywane z dodatkiem śmietany),

  • mięso i wędliny (białka mleka często są dodawane w celu podwyższenia ogólnej zawartości białka),

  • desery (np. lody, kremy, budynie, galaretki),

  • słodycze (np. czekolada, nugat, pralinki, cukierki).

Powyższa lista zawiera produkty, w którym najczęściej można znaleźć alergeny. Najrozsądniej jest sprawdzać dokładnie wszystko, co wkładamy do swojego koszyka. Starajmy się również unikać tzw. „gotowców”, czyli np. sosów, czy ciast w proszku.

Zamienniki mleka i produktów mlecznych

Mleko krowie i produkty pochodne są jednymi z najpopularniejszych składników wypieków i deserów. Na szczęście pojawia się coraz więcej ich zamienników, a w sieci znajdziemy wiele stron i blogów poświęconych daniom bezmlecznym. Internet jest nieocenioną pomocą dla rodziców małego alergika. W tym artykule dokładamy swoją cegiełkę, przedstawiając pomysły na modyfikacje popularnych przepisów.

Pieczywo

Dzieci z alergią na białka mleka krowiego oczywiście mogą jeść bułki i chleb, a szczególną uwagę należy zwrócić na słodkie wypieki, takie jak bułki słodkie i maślane. Mogą one zawierać mleko, czy produkty mleczne np. masło. Najlepiej kupować je w piekarniach lub sklepach, w których możemy uzyskać informacje o składzie wypieków. Zawsze warto też dokładnie przeanalizować podany skład.

Ciasta

Najprostszym rozwiązaniem będzie wybór ciast, do których przygotowania nie potrzebujemy mleka. Przykładem jest ciasto francuskie. W Internecie bez problemu znajdziemy również bezmleczne wersje najpopularniejszych wypieków, takich jak sernik, czy szarlotka. Jeśli jednak zdecydujemy się na ciasto z użyciem produktów mlecznych, to zwykłe masło możemy zastąpić roślinnym, np. margaryną.

Naleśniki

Zamiast mleka krowiego możemy użyć jednego z jego zamienników o pochodzeniu roślinnym np. napoju ryżowego, sojowego, czy jaglanego. Naleśniki można też zrobić na bazie wody mineralnej, najlepiej gazowanej, która doda im puszystości.