Dieta niemowlęcia przy alergii na mleko krowie
Coraz więcej dzieci zmaga się z alergią na białka mleka krowiego. Najlepszym sposobem karmienia dziecka zarówno zdrowego, jak i z tego alergią pokarmową jest mleko matki. Jeśli Twoje dziecko na stwierdzoną alergię pokarmową, musisz zastosować dietę eliminacyjną. Jeśli jednak nie możesz karmić piersią lekarz, przepisze dziecku specjalną mieszankę mlekozastępczą.
Spis treści:
- Droga mleczna alergika
- Mleko modyfikowane a preparat mlekozastępczy
- Jak długo stosować preparat mlekozastępczy?
Droga mleczna alergika
Alergia pokarmowa to coraz częściej diagnozowany problem, który szczególnie dotyczy niemowląt. To niepożądana reakcja układu odpornościowego na białka występujące w żywności. U niemowląt są to najczęściej białka mleka krowiego. Jeśli lekarz potwierdzi, że dziecko ma alergię na białka mleka krowiego, zaleci wyeliminować mleko krowie i jego przetwory z diety. Wtedy mama karmiąca piersią powinna zrezygnować z takich produktów w swojej diecie, aby uchronić dziecko przed kontaktem z alergenem. Co jednak zrobić, jeśli kobieta nie może karmić piersią?
Dziecko, które z uzasadnionych przyczyn nie może być karmione piersią, powinno otrzymywać mleko modyfikowane dopasowane do jego potrzeb. Jeśli u dziecka została stwierdzona alergia pokarmowa, powinno otrzymywać preparat mlekozastępczy. Czym różnią się te produkty?
Mleko modyfikowane a preparat mlekozastępczy
Pokarm mamy jest złotym standardem żywienia niemowląt. Właśnie dlatego od lat badania nad nim stanowią inspirację dla naukowców opracowujących receptury mlek modyfikowanych. Skład takich produktów, wytwarzanych z mleka krowiego, jest komponowany tak, aby dostarczyć dziecku składniki ważne dla jego rozwoju na poszczególnych etapach. To dlatego mleka są oznaczone cyframi – 1 oznacza, że to mleko początkowe, przeznaczone dla niemowląt od urodzenia; 2, że to mleko następne, dla niemowląt od 6. miesiąca życia; 3, 4 i 5 to mleka , dopasowane do potrzeb dzieci po 1. roku życia i przedszkolaków.
Hydrolizaty białek mleka krowiego o wysokim (znacznym) stopniu hydrolizy to preparaty mlekozastępcze przeznaczone specjalnie dla niemowląt i dzieci, u których została stwierdzona alergia na białka mleka krowiego. Zawarte w nich białka mleka krowiego zostały „rozbite” na drobne cząsteczki, dzięki czemu właściwości alergizujące białka zostały znacznie obniżone. Takie produkty są dostępne w aptekach i powinny być podawane wyłącznie niemowlętom, które wykazują reakcję na białka mleka krowiego. Jeśli u dziecka występują ciężkie objawy alergii na białka mleka krowiego, lekarz może zaordynować stosowanie mieszanki aminokwasowej.
Jak długo stosować preparat mlekozastępczy?
Nie każde niemowlę, u którego została stwierdzona alergia pokarmowa, będzie miało to schorzenie w późniejszym wieku.
U ok. 85% chorych proces wyrastania z alergii zachodzi w pierwszych latach życia. Rozpoczęcie odpowiedniego postepowania zwiększa prawdopodobieństwo, że młody, dojrzewający organizm zacznie tolerować alergizujące pokarmy. Ponieważ każde dziecko jest inne, nie ma oficjalnych rekomendacji dotyczących tego, jak długo stosować preparaty mlekozastępcze – wszystko jest zależne od czasu w jakim organizm dziecka nabywa tolerancję i właśnie dlatego lekarz zaleci wykonywanie regularnych prowokacyjnych prób pokarmowych (czyli podawanie eliminowanego do tej pory pokarmu w celu zbadania tolerancji organizmu). Pierwszą taką próbę należy wykonać w wieku 9-12 miesięcy, gdy dieta eliminacyjna trwa minimum 6 miesięcy. Jeśli próba prowokacyjna wykaże tolerancję mleka krowiego , a lekarz zaleci podawanie mleka krowiego w diecie, dziecko będzie mogło zacząć je otrzymywać. Warto wtedy pamiętać, że dziecko które skończyło już rok może otrzymać mleka modyfikowane typu Junior, wspierające rozwój i odpowiadające na wyjątkowe potrzeby młodego organizmu po 1. urodzinach.