Coraz więcej dzieci zmaga się z alergią na mleko krowie – najlepszym sposobem karmienia dziecka zarówno zdrowego, jak i z alergią pokarmową jest mleko matki. Jeśli jednak nie możesz karmić piersią, a Twoje dziecko na stwierdzoną alergię pokarmową, to należy wyeliminować z jego mleko oraz wszystkie mleczne przetwory.

Mleko dla alergika

Spis treści:

  1. Żywienie alergika - od mleka specjalistycznego do mleka typu Junior
  2. Mleko modyfikowane a preparat mlekozastępczy
  3. Jak długo stosować preparat mlekozastępczy?

Żywienie alergika - od mleka specjalistycznego do mleka typu Junior

Alergia pokarmowa to coraz częściej diagnozowany problem, który szczególnie dotyczy niemowląt. To niepożądana reakcja układu odpornościowego na białka występujące w żywności, w szczególności na białka mleka krowiego. Jeśli lekarz potwierdzi, że dziecko ma alergię pokarmową na białka mleka krowiego zaleci wyeliminować mleko krowie i jego przetwory z diety. Wtedy mama karmiąca piersią powinna zrezygnować z takich produktów w swojej diecie, aby uchronić dziecko przed kontaktem z alergenem. Co jednak zrobić, jeśli kobieta nie może karmić piersią?

Dziecko, które z uzasadnionych przyczyn nie może być karmione piersią, powinno otrzymywać mleko modyfikowane dopasowane do jego potrzeb. Jeśli u dziecka została stwierdzona alergia pokarmowa, powinno otrzymywać preparat mlekozastępczy. Czym różnią się te produkty?

Mleko modyfikowane a preparat mlekozastępczy

Pokarm mamy jest złotym standardem żywienia niemowląt. Właśnie dlatego od lat badania nad nim stanowią inspirację dla naukowców opracowujących receptury mlek modyfikowanych. Skład takich produktów, wytwarzanych z mleka krowiego, jest komponowany tak, aby dostarczyć dziecku składniki ważne dla jego rozwoju na poszczególnych etapach. To dlatego mleka są oznaczone cyframi – 1 oznacza, że to mleko początkowe, przeznaczone dla niemowląt od urodzenia; 2, że to mleko następne, dla niemowląt od 6. miesiąca życia; 3, 4 i 5 to mleka typu Junior, dopasowane do potrzeb dzieci po 1. roku życia i przedszkolaków.

Hydrolizaty białek mleka krowiego o wysokim (znacznym) stopniu hydrolizy to preparaty mlekozastępcze przeznaczone specjalnie dla niemowląt i dzieci, u których została stwierdzona alergia na białka mleka krowiego. Zawarte w nich białka mleka krowiego zostały „rozbite” na drobne cząsteczki, dzięki czemu właściwości alergizujące białka zostały znacznie obniżone. Takie produkty są dostępne w aptekach i powinny być podawane wyłącznie niemowlętom, które wykazują reakcję na białka mleka krowiego.

Jak długo stosować preparat mlekozastępczy?

Nie każde niemowlę, u którego została stwierdzona alergia pokarmowa, będzie miało to schorzenie w późniejszym wieku. Aż 80% małych alergików „wyrasta” z alergii do ok. 5. roku życia. Rozpoczęcie odpowiedniego postepowania zwiększa prawdopodobieństwo, że w ciągu 1-3 lat młody, dojrzewający organizm zacznie tolerować alergizujące pokarmy. Ponieważ każde dziecko jest inne, nie ma oficjalnych rekomendacji dotyczących tego, jak długo stosować preparaty mlekozastępcze – wszystko jest zależne od czasu w jakim organizm dziecka nabywa tolerancję i . Właśnie dlatego lekarz zaleci wykonywanie regularnych prowokacyjnych prób pokarmowych (czyli podawanie eliminowanego do tej pory pokarmu). Pierwszą taką próbę należy wykonać w wieku 9-12 miesięcy, gdy dieta eliminacyjna trwa minimum 6 miesięcy. Jeśli próba prowokacyjna wykaże tolerancję mleka krowiego , a lekarz zaleci podawanie mleka krowiego w diecie, dziecko będzie mogło zacząć je otrzymywać. Warto wtedy pamiętać, że dziecko które skończyło już rok może otrzymać mleka modyfikowane typu Junior, wspierające rozwój i odpowiadające na wyjątkowe potrzeby młodego organizmu po 1. urodzinach.

Zobacz również: