Etapy postępowania w zdiagnozowanej alergii na białka mleka krowiego
Szacuje się, że alergia pokarmowa występuje najczęściej wśród najmłodszych dzieci (ok. 6–8% w okresie niemowlęcym); częstość ta jest mniejsza wśród młodzieży (ok.3–4%) oraz dorosłych (ok. 1–3%). Alergia na białka na białka mleka krowiego to przykład najczęściej występującej w wieku rozwojowym choroby alergicznej dotyczy ona ok. 2–3% niemowląt. W większości przypadków alergia mija z wiekiem dlatego należy monitorować zdolność organizmu dziecka do nabywania tolerancji eliminowanego pokarmu. Szansa na wyrośnięcie z alergii pokarmowej jest większa pod warunkiem podjęcia odpowiedniej terapii.
Spis treści:
- Diagnostyka alergii na białka mleka krowiego
- Leczenie alergii na białka mleka krowiego
- Dalsze postępowanie alergii na białka mleka krowiego
Diagnostyka alergii na białka mleka krowiego
Wystąpienie objawów takich jak wysypka, suchość i zaczerwienienie skóry, łuszczenie skóry, wymioty, ulewanie, kolka, wzdęcie, zaparcie, obecność krwi w stolcu, katar, kaszel, trudności w oddychaniu, obrzęk okolicy twarzy, niepokój, zaburzenia snu czy zbyt mały przyrost masy ciała powinno skłonić do wizyty u lekarza. Diagnostyka alergii na białka mleka krowiego obejmuje:
-
wywiad z pacjentem i analiza dzienniczka dietetycznego,
-
badania – punktowe testy skórne lub badaniem z krwi na obecność swoistych przeciwciał IgE lub prowokację pokarmem metodą podwójnej ślepej próby kontrolowanej placebo.
Leczenie alergii na białka mleka krowiego
W przypadku stwierdzenia alergii na białka mleka należy unikać alergenu poprzez wprowadzenie diety eliminacyjnej. W zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu i nasilenia alergii dietę można wspomóc leczeniem farmakologicznym.
Dieta eliminacyjna w leczeniu alergii na białka mleka krowiego, polegająca na wykluczeniu z jadłospisu uczulających pokarmów (mleka, przetworów mlecznych, produktów zawierających mleko i jego pochodne), zapewnia bardzo szybkie zanikanie objawów klinicznych alergii pokarmowej. Stosowana prawidłowo eliminuje objawy, poprawia funkcjonowanie niemowlęcia. Znaczna część chorych z alergią na białka mleka krowiego ustępuje w ciągu 1–2 lat od rezygnacji z uczulających pokarmów..
Jeśli u dziecka lekarz zdiagnozował alergię na białka mleka krowiego, a jest karmione piersią, mama musi przestrzegać diety eliminacyjnej wykluczającej wszelkie produkty mleczne. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, lekarz zaleci stosowanie odpowiedniego produktu mlekozastępczego. W zależności od ciężkości objawów będzie to hydrolizat znacznego stopnia lub mieszanka aminokwasowa.
Dalsze postępowanie alergii na białka mleka krowiego
Zaleca się kontynuowanie stosowania diety eliminacyjnej do uzyskania tolerancji pokarmowej. Po upływie minimum 6 miesięcy (ok. 9–12 miesiąca życia) lekarz powinien wykonać doustną próbę prowokacji, której celem jest potwierdzenie nabycia tolerancji na pokarm (BMK). Brak niepożądanych objawów oznacza, że dziecko wyrosło z alergii i lekarz może zalecić spowrót do przyjmowania mleka krowiego i jego przetworów.