Alergii na białka mleka krowiego często towarzyszą objawy skórne: wysypka i świąd, a niekiedy również atopowe zapalenie skóry. Z tego powodu należy przykładać szczególną dbałość o skórę małych alergików. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa przy skórnych problemach alergicznych u maluchów. Zanim nauczysz się, jak radzić sobie z atopową skórą malucha, dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie kosmetyków, ubranek i detergentów. Pamiętaj też, że bardzo ważna w tym przypadku jest systematyczność: skóra dziecka potrzebuje codziennych kąpieli i nawilżania.

skóra alergika

Spis treści:

  1. Ubranka dla dziecka z alergią
  2. W czym kąpać małego alergika?
  3. Kremy dla dziecka z alergią

Ubranka dla dziecka z alergią

Ubranka ze 100% bawełny pozwalają skórze dziecka w pełni oddychać, a co za tym idzie – przyspieszać gojenie stanów zapalnych i minimalizować powstawanie nowych. Kupuj jasne ubranka; w ciemnych mogą znajdować się barwniki, które często powodują podrażnienia.

Do prania używaj delikatnych proszków, na przykład takich przeznaczonych dla dzieci.

Nie stosuj dodatkowo środków zmiękczających pranie, ponieważ w ich składzie znajdują się substancje chemiczne, które nie są wypłukiwane, a przez to mogą osadzać się na włóknach i podrażniać delikatną skórę dziecka.

W czym kąpać małego alergika?

Kąp dziecko codziennie wieczorem. To bardzo ważne, bo nawet na lekko przepoconej skórze łatwo dochodzi do mikrozakażeń, a wtedy pojawia się stan zapalny. Maluch zaczyna się drapać i szybko pojawia się infekcja bakteryjna. Zwykłe mydło bardzo wysusza skórę dziecka.

Zwróć uwagę na to, żeby znaleźć mydło o kwasowości pH 5,5 – łagodzi ono podrażnioną skórę. Do kąpieli w wanience wybierz płyny specjalne do kąpieli dla alergików, tzw. emolienty – kupisz je w każdej aptece. Chronią one skórę przed utratą wody i uzupełniają jej braki. Są polecane przez dermatologów nie tylko dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Kremy dla dziecka z alergią

Po kąpieli delikatnie osusz skórę dziecka – bez mocnego pocierania ręcznikiem. Nawet jeśli do mycia i kąpieli używasz wyłącznie środków delikatnie natłuszczających, i tak dodatkowo natłuść jego skórę. Czym? To zależy od jej stanu, zawsze jednak muszą to być środki przeznaczone dla atopowej skóry.