Rozszerzanie diety alergika. Czy isteniej schemat żywienia dziecka z alergią
Po rozpoznaniu alergii na białka mleka krowiego (ABMK) z diety chorego dziecka należy wyeliminować tylko mleko krowie i inne produkty, które w składzie zawierają białka mleka krowiego. Ta eliminacja jest zalecana na ściśle określony czas, a wykluczone białka są zastępowane przez składniki specjalistycznych mieszanek mlekozastępczych.
Natomiast opóźnienie wprowadzania do diety małego alergika nowych pokarmów takich, jak: warzywa, kaszki bezmleczne, owoce, jest nieuzasadnione i niekorzystne dla dalszego rozwoju tolerancji pokarmowej.
Spójrzmy, kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlęcia i dziecka z rozpoznaną ABMK.
Spis treści:
- Kiedy zacząć rozszerzać dietę alergika?
- Alergia na białka mleka krowiego u niemowląt — czego unikać przy rozszerzaniu diety?
- Alergia na białka mleka krowiego a produkty bez laktozy
- Rozszerzanie diety niemowlęcia z alergią na białka mleka krowiego a zapotrzebowanie na wapń
- Rozszerzanie diety niemowlęcia z alergią pokarmową – krok po kroku
- Czy istnieje oddzielny schemat żywienia niemowląt z alergią na białka mleka krowiego?
Kiedy zacząć rozszerzać dietę alergika?
Dzieci z rozpoznaną alergią pokarmową, podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy, powinny mieć rozszerzaną dietę o pokarmy uzupełniające: warzywa, owoce, kaszki.
Za okres najkorzystniejszy dla wytworzenia tolerancji na pokarmy uważa się czas między 17. a 26. tygodniem życia niemowlęcia. Nowe pokarmy należy wprowadzać pojedynczo, stopniowo zwiększając ich ilość i obserwując, jak dziecko je toleruje. Nie wszystkie reakcje alergiczne występują w krótkim czasie po podaniu pokarmu, dlatego warto odczekać około 3 dni, zanim wprowadzimy do diety malucha kolejny nowy produkt.
Przed wczesnym wprowadzaniem pokarmów uzupełniających należy się upewnić, czy niemowlę potrafi utrzymać głowę w pozycji pionowej, siedzi z niewielką pomocą, potrafi pochylić się do przodu, aby objąć ustami łyżeczkę z pokarmem, a następnie zamknąć usta i połknąć pokarm z łyżeczki. Jeśli niemowlę prezentuje wymienione cechy, mówimy, że jest rozwojowo gotowe do rozszerzania diety.
Warto pamiętać, że rozszerzanie diety niemowląt i dzieci o nowe pokarmy pełni ważną rolę w budowaniu tolerancji białek pokarmowych. Przekładając to na praktykę: niemowlę z ABMK w okresie pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia powinno mieć rozpoczęte wprowadzanie do diety warzyw, później owocóe i następnie kaszkki bezmlecznej. Ponadto rozszerzanie diety o nowe pokarmy redukuje ryzyko problemów z karmieniem (np. wybiórczości pokarmowej) i sprzyja prawidłowemu rozwojowi.
Alergia na białka mleka krowiego u niemowląt — czego unikać przy rozszerzaniu diety?
W trakcie rozszerzania diety niemowlęcia z ABMK zwracamy uwagę na skład wprowadzanych nowych pokarmów. Czytamy etykiety na opakowaniach i nie podajemy produktów, które zawierają w swoim składzie białka mleka krowiego. Polskie nazwy alergenów mlecznych to m.in.: kazeina, kazeinian, laktoglobulina, serwatka, a za granicą należy unikać m.in.: milk, calcium caseinate, potassium caseinate, magnesium caseinate, casein, whey, lactoalbumin, lactoglobulin.
Pamiętamy, aby unikać ukrytych źródeł mleka:
Pamiętamy, aby przed podaniem niemowlęciu pokarmu starannie umyć ręce, naczynia i sztućce.
Alergia na białka mleka krowiego a produkty bez laktozy
Czy przy alergii na mleko można pić mleko sery/jogurty bez laktozy?
Zdecydowanie nie! Mleko i produkty bezlaktozowe (pozbawione cukru mlecznego – laktozy) nadal zawierają białka mleka krowiego, które wywołują objawy alergii pokarmowej!
Rozszerzanie diety niemowlęcia z alergią na białka mleka krowiego a zapotrzebowanie na wapń
Specjalistyczne mieszanki mlekozastępcze stosowane w postępowaniu w alergii na białka mleka krowiego są pełnowartościowe pod względem kalorycznym i odżywczym. Zatem niemowlęta karmione tymi mieszankami nie wymagają rutynowej suplementacji wapnia. Mieszanki hipoalergiczne dostarczają odpowiednich ilości białka czy wapnia u niemowląt do 12. miesiąca życia pod warunkiem, że niemowlę wypija zalecaną objętość mieszanki.
Rozszerzanie diety niemowlęcia z alergią pokarmową – krok po kroku
Decyzję dotyczącą czasu i miejsca przeprowadzenia próby prowokacji białkami mleka krowiego podejmuje lekarz (indywidualnie dla każdego dziecka).
1. Niezwykle ważne jest, aby nie opóźniać wprowadzania do diety niemowlęcia z ABMK pokarmów, które nie zawierają białek mleka krowiego.
2. Nowe pokarmy należy wprowadzać do diety niemowlęcia nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. m.ż.), ponieważ wówczas jest największa szansa, że będą one dobrze tolerowane.
3. Zaleca się, aby pierwszym wprowadzanym pokarmem uzupełniającym dietę niemowlęcia było warzywo. Człowiek, również ten najmłodszy, łatwiej akceptuje słodkie smaki. Jeśli jako pierwszy do diety niemowlęcia wprowadzimy słodki owoc lub sok owocowy, niemowlę może później mieć problem z akceptacją smaku warzyw i mogą wystąpić trudności z ich wprowadzeniem do diety.
4. Kolejnym nowym pokarmem powinien być owoc, zwykle jest to mus jabłkowy.
5. Nowe produkty wprowadzamy do diety niemowlęcia oddzielnie – tzn. nie mieszamy różnych warzyw, tylko wprowadzamy jedno warzywo, a jeśli zostanie ono zaakceptowane, to możemy wprowadzić kolejne. Podobnie jest z owocami.
6. Po warzywach i owocach wprowadzamy kaszkę bezmleczną, przygotowaną na mieszance mlekozastępczej.
7. Początkowa ilość nowego pokarmu powinna wynosić około 1/2-1 łyżeczki od herbaty (3-5 ml), mieć gładką konsystencję i powinna być stopniowo zwiększana w kolejnych dniach aż do osiągnięcia objętości lub ilości odpowiedniej do wieku.
8. W trakcie wprowadzania nowych pokarmów obserwujemy, jak dziecko je toleruje. Jeśli mamy wątpliwości co do tolerancji pokarmu, wycofujemy go z diety. Przed ponownym wprowadzeniem podejrzanego pokarmu do diety niemowlęcia należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Co ważne, do nowych pokarmów nie dodajemy soli ani przypraw.
Drodzy Rodzice!
Proszę, nie wprowadzajcie samodzielnie ponownie do diety dziecka pokarmu, który już raz spowodował poważne objawy: pokrzywkę, obrzęk na twarzy, duszność, świszczący oddech, gwałtowne wymioty, biegunkę lub wstrząs. Decyzję pozostawcie lekarzowi. To bardzo ważne. W ostatnich latach obserwujemy wzrost częstości występowania poważnych reakcji po pokarmach zawierających białka mleka krowiego. U niemowląt i dzieci te burzliwe objawy najczęściej powoduje mleko i jajo kurze.
Czy istnieje oddzielny schemat żywienia niemowląt z alergią na białka mleka krowiego?
Aktualnie obowiązujący schemat żywienia niemowląt został opracowany przez uznane autorytety naukowe w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe ekspertów.
Zasadnicze elementy schematu są stałe i dotyczą zarówno niemowląt zdrowych, jak i chorych z alergią na białka mleka krowiego (ABMK). Odrębności dotyczące niemowląt z alergią zaznaczono w zamieszczonym poniżej schemacie kolorem czerwonym.