Początkowy okres życia małego alergika jest bardzo ważny bo to właśnie wtedy trwa jego intensywny rozwój. Dlatego też podstawową rzeczą jest ustalenie kilku zasad, które pomogą zadbać o odpowiedni bieg spraw. Zdarza się, ze maluch z potwierdzoną alergią na białka mleka krowiego wykazuje zmniejszony – w stosunku do średniej – wzrost oraz mineralizację kości. Dlatego nie można bagatelizować odpowiednich środków opieki nad maluchem! Stworzyliśmy kilka ważnych rad dla rodziców małych alergików, które pomogą każdemu rodzicowi i opiekunowi.

Rozwoj dziecka z alergia

Spis treści:

  1. Zbilansowana dieta
  2. Dieta mamy karmiącej piersią
  3. Regularne wizyty kontrolne
  4. Odpowiednie ilości produktów mlekozastępczych
  5. Dziennik diety
  6. Czujne oko rodzica

Zbilansowana dieta

Zacznijmy od podstaw, czyli bilansowania samej diety. Powinna być ona dostosowana do wieku dziecka, aby mogła odpowiadać na jego zmieniające się zapotrzebowanie.

Dieta małego alergika nie tylko powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, ale być też odpowiednio zbilansowana i urozmaicona. Należy dbać o dobór produktów tak, żeby były one bogate w takie składniki takie jak: wapń, żelazo, cynk i inne składniki mineralne i witaminy. Dietę małego alergika warto skonsultować z dietetykiem.

Dieta mamy karmiącej piersią

Jeśli alergik karmiony jest wyłącznie piersią, o swoją odpowiednią dietę powinna zadbać mama. Przede wszystkim powinna unikać wszelkich produktów mlecznych, jeśli dziecko ma alergię na białka mleka krowiego. Tyczy się to również produktów mających w swoim składzie mleko – są to choćby herbatniki czy czekolada. Poza tym oczywiście w diecie muszą znaleźć się zróżnicowane i pełnowartościowe produkty, bogate w składniki odżywcze.

Regularne wizyty kontrolne

Zdobywanie wiedzy na temat alergii u dziecka jest bardzo ważne, nic nie zastąpi jednak regularnych badań i wizyt kontrolnych. To lekarz kontroluje odpowiedni rozwój dziecka, śledzi jego wzrost i masę, zna wyniki badań i nawyki żywieniowe dziecka. Dzięki temu wszystkiemu jest w stanie monitorować wszelkie  nieprawidłowości.

Odpowiednie ilości produktów mlekozastępczych

Postawą diety u niemowląt z alergią pokarmową, które nie są karmione piersią jest preparat mlekoastepczy. Eliminacja mleka krowiego z diety, przy jednoczesnym braku odpowiedniej sub­stytucji produktami hipoalergicznymi, może dopro­wadzić do niedoborów poszczególnych składników odżywczych. Skład produktów mlekozastępczych został skomponowany tak, aby realizować potrzeby niemowląt z alergią pokarmową. Należy wiec zadbać o odpowiednią ilość produktów mlekozastępczych w diecie.

Dziennik diety

Jesteśmy tym, co jemy – w przypadku alergików ma to jeszcze większe znaczenie, dlatego warto regularnie prowadzić dziennik diety. Pozwala on na bieżąco weryfikować takie kwestie jak obecność odpowiednich produktów i składników odżywczych oraz śledzić historię dotychczasowych wyborów dietetycznych.

Czujne oko rodzica

Stosowanie wymienionych rad nie jest remedium na wszystkie problemy dzieci z ABMK. Dlatego najważniejsza jest ostatnia rada: uważne obserwowanie dziecka i weryfikowanie wszystkich niepokojących objawów oraz bieżąca konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Bibliografia:

  1. Carlos Lifschitz, Wpływ diety eliminacyjnej na stan odżywienia oraz zaburzenia wzrastania u dzieci z alergią na pokarm, w: „Standardy medyczne. Pediatria” 2015, T. 12, s. 6 / 195