Jeśli u Twojego dziecka lekarz zdiagnozował alergię na białka mleka krowiego a karmisz je piersią, musisz przestrzegać diety eliminacyjnej wykluczającej wszelkie produkty mleczne. Będą to nie tylko np. sery, jogurty, masło czy śmietana, ale też inne produkty, które w swoim składzie zawierają mleko, np. herbatniki lub czekolada i inne.

Dieta przy karmieniu piersią

Spis treści:

  1. Dieta eliminacyjna przy karmieniu piersią dziecka z alergią
  2. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas karmienia piersią dziecka z ABMK?

Dieta eliminacyjna przy karmieniu piersią dziecka z alergią

Diety eliminacyjnej nie stosuj na własną rękę: koniecznie zasięgnij porady u lekarza, dietetyka lub specjalisty ds. żywienia, który pomoże znaleźć odpowiednie produkty zamienne i pomoże prawidłowo zbilansować Twoją dietę. W przypadku wykluczenia z diety produktów mlecznych bardzo istotne jest, aby zastępować je produktami o podobnej wartości odżywczej. Mama na diecie eliminującej białka mleka krowiego powinna suplementować wapń. Dzieci ze stwierdzoną alergią na białka mleka krowiego wymagają dokładnego monitorowania parametrów wzrostu (masy ciała, długości ciała, stosunku masy do wzrostu ciała, obwodu głowy).

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas karmienia piersią dziecka z ABMK?

  • Staraj się bilansować swój jadłospis tak, żeby zawierał pełnowartościowe produkty, bogate w składniki odżywcze oraz był bogaty w witaminy i składniki mineralne. Twoja dieta eliminacyjna powinna być systematycznie oceniana przez specjalistę.
  • Nie należy eliminować z diety większej ilości produktów potencjalnie alergizujących oprócz tych, na które alergię masz Ty lub Twoje dziecko, by nie narazić się na ryzyko niedoborów pokarmowych.
  • Czytaj etykiety spożywanych produktów i wyeliminuj z diety ukryte źródła białek mleka krowiego (BMK). Warto też poznać zamienniki mleka krowiego.
  • Dieta bezmleczna może doprowadzić do niedoboru wapnia, a zapotrzebowanie na ten składnik u matki karmiącej jest szczególnie wysokie. W związku z tym do jadłospisu wprowadź inne produkty będące jego źródłem. Zaleca się również jego suplementację wapniem.