W wyniku obróbki termicznej niektóre produkty tracą swoje właściwości alergizujące. Sprawdziliśmy, jak zachowują się najpopularniejsze alergeny w spotkaniu z wysokimi temperaturami.
Mleko krowie składa się z białek serwatkowych i z białek kazeinowych. Te pierwsze w wyniku podgrzania częściowo tracą swoje właściwości alergizujące. Natomiast białka kazeinowe niezależnie od stopnia obróbki termicznej nadal będą nas uczulały.
Według badań, ponad 70% dzieci z alergią na mleko krowie toleruje produkty z mlekiem krowim, poddanym pieczeniu.[1] Dlatego rozszerzanie diety małego alergika o produkty mleczne rozpoczyna się właśnie od stopniowego wprowadzania mleka poddanego obróbce termicznej (180 ℃, przez 30 minut). Więcej o rozszerzaniu diety małego alergika o produkty mleczne pisaliśmy tutaj: Rozszerzenie diety dziecka o produkty mleczne.
Spośród innych popularnych alergenów, które pod wpływem pieczenia, smażenia czy gotowania, częściowo tracą swoje właściwości alergizujące wymienia się: ryby, owoce i warzywa. Natomiast skorupiaki, jaja kurze, soja, zboża są oporne na temperaturę i pomimo obróbki termicznej nadal silnie uczulają. Soja w wyniku pieczenia jeszcze silniej uczula. Podobnie jak prażone orzeszki ziemne.[2]
Ważne! To, że produkt, który nas alergizuje traci swoje właściwości w wyniku obróbki termicznej, nie oznacza, że można go spożywać, będąc na diecie eliminacyjnej.
1. Teresa Małaczyńska, Leczenie dietetyczne dzieci z alergią na białka mleka krowiego [w:] Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (1), s. 34.
2. http://www.alergiapokarmowa.pl/czy-wiecie-ze-alergennosc-pokarmow-zmienia-sie-podczas-przetwarzania-termicznego/