Obserwacje rodziców oraz lekarzy często przywodzą na myśl wniosek, że dzieci z alergią na białka mleka krowiego są bardziej podatne na „łapanie” chorób niż maluchy bez tej przypadłości. Czy to twierdzenie jest rzeczywiście słuszne?
Spostrzeżenie to potwierdzają badania naukowe, które wykazują, że dzieci z alergią mogą być bardziej narażone na częste infekcje układu oddechowego.
1. Objawy alergii związane z drogami oddechowymi, takie jak podrażniona błona śluzowa mogą ułatwiać wnikanie drobnoustrojów, które wywołują infekcje. Ponadto duża ilość wydzieliny np. w przypadku kataru, gromadzącego się w układzie oddechowym alergika jest idealnym środowiskiem i pożywką dla bakterii i wirusów.
2. Objawy alergii na białka mleka krowiego są bardzo zbliżone, a czasem nawet takie same, jak objawy infekcji dróg oddechowych. W obu przypadkach może pojawić się nieżyt nosa, kaszel czy astma oskrzelowa. Odróżnienie tych przypadłości może stanowić wyzwanie dla lekarza. Często droga do prawidłowej diagnozy jest długim procesem – dopiero gdy nie zadziała leczenie infekcji lub objawy nawracają w krótkim czasie, okazuje się, że przyczyną dolegliwości jest alergia na białka mleka krowiego.
Alergia na białka mleka krowiego nie jest bezpośrednią przyczyną obniżonej odporności, jednak niektóre z jej objawów osłabiają bariery ochronne organizmu. Ułatwia to wnikanie drobnoustrojów, które powodują stany zapalne. Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz – zawsze konsultuj zaobserwowane objawy i wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka z lekarzem.