Zależnie od natężenia objawów alergii na białka mleka krowiego (ABMK) stosuje się różne mieszanki mlekozastępcze. Dzieciom, których rodzice lub rodzeństwo mają alergię lekarz może zaproponować mieszankę o niskim stopniu hydrolizy (HA).
Dzieci ze zdiagnozowaną alergią na mleko krowie mają zastosowaną dietę, w której eliminuje się białka krowie codziennego jadłospisu, ale lekarz przepisuje mieszankę mlekozastępczą w zależności od stopnia nasilenia objawów:
- – mieszankę o wysokim stopniu hydrolizy (eHF) jeśli dziecko ma łagodne lub umiarkowane objawy alergii,
- – mieszankę elementarną, czyli aminokwasową (AAF), jeśli dziecko ma ciężkie objawy alergii na białka mleka krowiego.
Pierwszym krokiem jest diagnoza ABMK – przy łagodnej postaci alergii lekarz rozpocznie leczenie od wprowadzenia mieszanki hydrolizowanej, czyli takiej, która zawiera częściowo „rozbite” białka mleka krowiego. W części cięższych przypadków alergii objawy mogą nie ustąpić po 2-4 tygodniach stosowania zaleconej mieszanki mlekozastępczej – mogą być łagodniejsze, ustąpić tylko częściowo lub niekiedy nawet zaostrzyć się. W takim przypadku lekarz zaleci zastosowanie mieszanki aminokwasowej (elementarnej). Taka mieszanka jest oparta na niealergizujących aminokwasach (bez białka mleka krowiego).
Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz – zawsze konsultuj zaobserwowane objawy i wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka z lekarzem.