Kupka niemowlęcia – kiedy należy się martwić?
Czy kolor i konsystencja kupki mojego dziecka są prawidłowe? Rodzice często nie wiedzą, jaki powinien być kolor kupki dziecka. Martwią się, jeśli jest np. czarna, zielona, albo w konsystencji np. wodnista czy ze śluzem. Czy wszystkie „zjawiska” obserwowane w pieluszkach są powodem do niepokoju? Na co zwrócić uwagę u dziecka z alergią na białka mleka krowiego? Odpowiedzi na te pytania udzieli alergolog, dr Anna Zawadzka-Gralec.
Spis treści:
Aktywność niemowlęcia w ciągu dnia, spokojny sen, apetyt, regularność i charakter wypróżnień to podstawowe cechy, na które zwraca uwagę każdy świadomy rodzic i opiekun.
Jak powszechnie wiadomo, dostarczanie odpowiedniego pokarmu, prawidłowe trawienie i wchłanianie w przewodzie pokarmowym oraz wydalanie to podstawowe warunki funkcjonowania każdego organizmu. Nabierają one szczególnego znaczenia w jednym z tzw. krytycznych okresów rozwoju, jakim są pierwsze lata życia. Prawdopodobnie z tego powodu szczególne zainteresowanie rodziców budzi kwestia stolców u niemowląt, co potwierdzają dyskusje na forach internetowych oraz pytania zadawane w gabinetach pediatrów i lekarzy rodzinnych.
Każdy lekarz pracujący z niemowlętami i małymi dziećmi z pewnością niejednokrotnie był proszony o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
– czy kolor kupki mojego dziecka jest prawidłowy?
– czy konsystencja stolca jest prawidłowa?
– jaki powinien być kolor pierwszej kupki noworodka?
– czy kupka zielona jest prawidłowa?
– czy prawidłowa jest kupka pienista, wodnista albo ze śluzem?
Kupka niemowlęcia - kiedy należy się martwić?
Jednoznaczną odpowiedź na tak zadane pytanie utrudnia fakt, że zakres normy w tym zakresie jest dosyć szeroki.
Warto sobie uświadomić, że każde niemowlę ma swój własny ,,wzorzec” wypróżnień. O ukształtowaniu się tego indywidualnego wzorca decyduje stopień dojrzałości przewodu pokarmowego, skład mikrobioty jelitowej, sposób żywienia, choroby, przyjmowane leki czy zjawiska fizjologiczne (np. ząbkowanie).
Chcąc prawidłowo ocenić pracę przewodu pokarmowego niemowlęcia, poza oceną rytmu wypróżnień oraz liczby, barwy i konsystencji stolca, warto uwzględnić odpowiedzi na kilka prostych pytań:
- Jaka jest ogólna kondycja dziecka?
- Czy aktywność niemowlęcia i jego sen są takie, jak dotychczas?
- Jaki jest apetyt?
- Czy dziecko przybiera na masie ciała?
- Czy u niemowlęcia występują objawy chorobowe, np. podwyższona temperatura, ślinienie się, zmiany na skórze, wymioty?
Zawsze oceniajmy funkcjonowanie dziecka holistycznie. Zmiana jednej cechy (np. koloru stolca), jeśli występuje jako izolowana u niemowlęcia, które jest w dobrej kondycji, jest pogodne i z prawidłowym apetytem – rzadko ma istotne znaczenie.
Zatem, jeśli niemowlę jest pogodne, wysypia się, regularnie moczy pieluszkę, ma dobry apetyt, wypróżnia się systematycznie i bez wysiłku, a stolce nie zawierają domieszki śluzu ani krwi i mają barwę od żółtej, poprzez musztardową, żółto-brązową do brązowej lub zielonkawej – zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju.
Kupki z perspektywy alergologa
W codziennej pracy dość często rodzice moich pacjentów obserwują zmianę koloru stolca po zmianie zwykłej mieszanki modyfikowanej na preparat o znacznym stopniu hydrolizy białka – z żółtego lub brązowego na szary lub szaro-zielonkawy. Zmiana ta prawdopodobnie wynika z innej struktury białka w preparacie. Jeśli wypróżnienia są regularne, niemowlę jest spokojne, nie wymiotuje, przybiera na masie ciała, a w stolcach nie ma śluzu ani krwi, nie ma powodu do niepokoju.
Natomiast niepokojące mogą być stolce zaparte i biegunkowe, inaczej nazywane wodnistymi, albo luźnymi.
Drogi Rodzicu, jeśli zauważysz w kupce niemowlęcia śluz albo krew – koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Uwaga! Brak kupki u niemowlaka również powinien zwrócić naszą uwagę i wymaga konsultacji lekarskiej.
W codziennej ocenie stolców u niemowlęcia pomocne mogą być poniższe ilustracje: