Zaparcia – jak sobie z nimi radzić u dziecka z alergią na białka mleka krowiego?
Zaparcia stanowią jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych wśród dzieci. U niektórych z nich, w szczególności maluchów w pierwszych latach życia, zaburzenia rytmu wypróżnień pojawiają się jako objaw alergii na białka mleka krowiego. W artykule znajdziesz informacje o tym, jakie oznaki mogą świadczyć, że zaparcia związane są z uczuleniem. Podpowiemy także, co zrobić, gdy u dziecka ze stwierdzoną alergią pokarmową występują trudności w wypróżnianiu.
Spis treści:
- Zaparcia u dziecka z alergią na białka mleka krowiego
- Przyczyny zaparć u dziecka
- Zaparcia u dziecka z alergią na białka mleka krowiego – co robić?
- Leczenie zaparć u dziecka z alergią na białka mleka krowiego
- Źródła:
Zaparcia u dziecka z alergią na białka mleka krowiego
Zaparcia u dziecka poniżej 4. roku życia możemy zdefiniować jako oddawanie stolca rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Towarzyszy temu potrzeba nasilonego parcia, a wypróżnianie jest bolesne (w przypadku niemowląt rodzice zauważają zwykle, że dziecko staje się niespokojne, marudne, płaczliwe). Ponadto zmienia się wygląd kupki – stolec często jest twardszy, bardziej zbity, a jego objętość może być znacznie większa niż zazwyczaj. Czasami w efekcie zatwardzenia pojawiają się także zmiany skórne w okolicy odbytu.
Jest to powszechny problem, szacuje się, że przewlekle występuje nawet u 10% dzieci. Jeszcze częściej obserwuje się sporadyczne epizody zatwardzenia.
Warto wiedzieć, że zaparcia mogą być jednym z objawów alergii na białka mleka krowiego. Należy przy tym jednak pamiętać, że zaburzenia rytmu wypróżnień mogą mieć także wiele innych przyczyn.
Przyczyny zaparć u dziecka
Wśród głównych przyczyn zaparć u dziecka można wymienić:
- Zmiany w diecie (trudności w wypróżnianiu często pojawiają się m.in. na początku rozszerzania diety niemowlaka),
- Niedostateczne spożycie błonnika pokarmowego,
- Brak odpowiedniego nawodnienia (u dzieci, których dieta została już rozszerzona o żywność uzupełniającą).
W diagnostyce podłoża zaparć bierze się pod uwagę także możliwość występowania zmian chorobowych powodujących problemy z wypróżnianiem, włączając w to:
- Alergię na białka mleka krowiego,
- Niedoczynność tarczycy (może mieć postać wrodzoną),
- Celiakię,
- Mukowiscydozę,
- Porfirię,
- Chorobę Hirschsprunga (wrodzone zaburzenia unerwienia jelit prowadzące do ich niedrożności),
- Nieprawidłowości w anatomicznej budowie jelit i odbytu,
- Zaburzenia elektrolitowe – nadmiar wapnia i/lub potasu we krwi.
Alergię na białka mleka krowiego warto rozważyć jako prawdopodobną przyczynę zaparć szczególnie w sytuacji, gdy:
- Objawy pojawiły się niedługo po przejściu z karmienia piersią na żywienie mlekiem modyfikowanym lub po rozszerzeniu diety o nabiał u dziecka karmionego wyłącznie piersią,
- U dziecka występuje także inne choroby atopowe, przede wszystkim atopowe zapalenie skóry,
- Dziecko ma pokrzywkę – bąble przypominające ukąszenia komara, którym może towarzyszyć rumień, zwykle swędzące,
- U dziecka występują częste ulewania lub wymioty,
- Stwierdza się obciążenie genetyczne występowaniem alergii lub innych chorób atopowych,
- Zaparcia są oporne na leczenie.
Warto zaznaczyć, że trudności w wypróżnianiu bardzo rzadko występują jako jedyny objaw alergii na białka mleka krowiego. Jeśli podejrzewasz, że zaparcia u twojego dziecka mogą wynikać z uczulenia na pokarm, zgłoś się z nim do lekarza w celu zaplanowania odpowiedniej diagnostyki.
Jednocześnie zwróć szczególną uwagę na ewentualne występowanie alarmujących objawów towarzyszących zaparciom. Poniższe zmiany powinny skłonić do pilnego zabrania dziecka do lekarza:
- Widoczna krew w stolcu,
- Wzdęty brzuch,
- Zaparcia pojawiające się przed skończeniem przez dziecko 1. miesiąca życia,
- Wymioty,
- Niechęć do spożywania pokarmów,
- Utrata masy ciała lub brak odpowiednich przyrostów,
- Nasilone dolegliwości bólowe brzucha lub okolicy odbytu.
Zaparcia u dziecka z alergią na białka mleka krowiego – co robić?
U dziecka stwierdzono alergię na białka mleka krowiego i po wdrożeniu diety eliminacyjnej nadal występują zaparcia? Wypróbuj opisane poniżej metody. Stosuje się je zarówno w łagodnych przypadkach występujących już trudności w wypróżnianiu, jak i w profilaktyce nawracania problemu zaparć.
Zadbaj o spożycie przez dziecko odpowiedniej ilości płynów
Spożycie wystarczającej ilości płynów jest niezbędne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i do zapobiegania problemom z wypróżnieniem. Jeśli u dziecka pojawiły się trudności w oddawaniu stolca warto upewnić się, że maluch spożywa wodę w dostatecznej ilości:
- W pierwszym półroczu życia mleko mamy lub odpowiedni dla alergików preparat mlekozastępczy dostarcza odpowiedniej ilości płynów.
- W drugim półroczu życia zapotrzebowanie wynosi 800-1000 ml dziennie – ta ilość obejmuje mleko i inne podawane płyny, a także wodę obecną w żywności uzupełniającej.
- Zapotrzebowanie na płyny dla malucha w wieku od 1 do 3 lat ocenia się na 1250 ml, a w wieku od 4-6 lat na 1600 ml. U dziecka w wieku 7-9 lat wynosi ono 1750 ml.
Warto zwrócić także uwagę na rodzaj podawanych płynów. Najlepszy wybór (poza mlekiem mamy lub jeśli karmienie piersią nie jest możliwe – mieszanką mleczną) stanowi niskozmineralizowana woda. Podawanie słodkich płynów, w tym soków owocowych bez dodatku cukru, nie jest zalecane. Nie powinny się one pojawiać szczególnie w diecie dziecka, które nie ukończyło jeszcze 2. roku życia.
W przypadku maluchów karmionych mieszankami mlecznymi ważnym aspektem jest również upewnienie się, że przy przygotowywaniu mleka proporcje między proszkiem i wodą są zgodne z zaleceniami producenta. Stosowanie zbyt dużej ilość preparatu w stosunku do płynu może przyczyniać się do rozwoju zaparć.
Pamiętaj o błonniku pokarmowym w diecie dziecka
U niemowląt w drugim półroczu życia i starszych dzieci znaczenie w leczeniu i zapobieganiu zaparć ma obecność w diecie błonnika pokarmowego. Z tego powodu warto uwzględniać w ich posiłkach:
- Warzywa i owoce,
- Nasiona roślin strączkowych,
- Kaszki na bazie pełnoziarnistych zbóż,
- W przypadku starszych dzieci również inne produkty pełnoziarniste, np. brązowy ryż, kasze gruboziarniste, razowe pieczywo,
- Orzechy (niemowlakom w drugim półroczu życia i małym dzieciom można je podawać w postaci zmielonej).
Zwróć uwagę na aktywność i ruch u dziecka
Brak dostatecznego poziomu aktywności fizycznej predysponuje do powstawania problemu z zaparciami.
W przypadku niemowląt zadbaj o częstą zmianę ich pozycji ciała. Możesz także delikatnie masować brzuszek malucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ponadto przed karmieniem układaj go na brzuchu (pamiętaj, żeby zawsze mieć niemowlaka na oku, kiedy przebywa w tej pozycji).
Starsze dzieci zachęcaj do podejmowania codziennej aktywności fizycznej w formie zabawy, a na późniejszym etapie życia np. regularnych zajęć sportowych.
Upewnij się, że w diecie dziecka nie ma ukrytych alergenów
Jeśli u dziecka stwierdzono alergię na białka mleka krowiego, warto rozważyć, czy zaparcia mogą być objawem występującym w efekcie przypadkowego, powtarzającego się kontaktu z alergenem. Jest to szczególnie ważne, jeśli problem nawraca. Zweryfikuj skład podawanych dziecku produktów i upewnij się, że nie ma w nim ukrytych źródeł białek mleka krowiego.
W sytuacji, gdy dopiero podejrzewasz, że alergia na białka mleka krowiego może stanowić przyczynę zaparć u dziecka – skontaktuj się z lekarzem. Nie wprowadzaj diety eliminacyjnej na własną rękę.
Leczenie zaparć u dziecka z alergią na białka mleka krowiego
Powyższe sposoby postępowania mogą pomóc długoterminowo radzić sobie z zaparciami. Jeśli zauważysz, że problem z wypróżnianiem u dziecka już występuje i po zastosowaniu domowych sposobów nie mija w ciągu doby, może być potrzebne zastosowanie środków farmakologicznych, które ułatwią opróżnianie jelita z zalegającego stolca i przywrócenie regularnego rytmu wypróżnień. Pediatra pomoże dobrać lek i jego dawkę odpowiednią do wieku dziecka.
Warto pamiętać, że nawracające, uporczywe zaparcia zawsze są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Ważne jest wczesne podjęcie działań w kierunku rozwiązania problemu, ponieważ odczuwanie przez dziecko związanego z zaparciami bólu przy wypróżnianiu może powodować nawykowe wstrzymywanie oddawania stolca – i dalsze nasilanie się zaburzeń.
Pierwszy krok w leczeniu zaparć stanowi rozmiękczenie zalegających mas kałowych i ułatwienie ich wydalenia. Środkiem stosowanym w tym celu są często makrogole podawane doustnie. Czasami (rzadziej) lekarz zaleca zastosowanie czopka doodbytniczego lub wlewki doodbytniczej. Etap opróżniania jelita z zalegającego stolca trwa do kilku dni.
Drugim krokiem jest uzyskanie i podtrzymanie regularnych wypróżnień, odbywających się bez wysiłku i dolegliwości bólowych. Ten proces u dziecka z przewlekłymi zaparciami trwa kilka miesięcy. Lekarz może zalecić kontynuowanie podawania środków farmakologicznych, zmiany w diecie oraz wdrożenie technik związanych ze zdrowym wypróżnianiem (np. zachęcanie do podjęcia próby wypróżniania w czasie 5-10 minut po posiłku, kiedy fizjologicznie jest na to największa szansa, a także stosowanie podnóżka przy toalecie).
Trzeci, ostatni krok to regularna kontrola lekarska, która pozwala ocenić efekty zastosowanych metod terapii zaparć u dziecka i w razie potrzeby je skorygować.
Źródła:
- Czerwionka-Szaflarska M., Romańczyk B. (2008) Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży, Forum Medycyny Rodzinnej, 2(5): 349-57, dostęp: https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10199/8699.
- Connor F., Salvatore S., D’Auria I wsp. (2022) Cow’s Milk Allergy-Associated Constipation: When to Look for It? A Narrative Review, Nutrients, 14(6): 1317, dostęp: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8955686/.
- Sood M. R., Li B. UK., Hoppin A. G. (2023) Patient education: Constipation in infants and children (Beyond the basics), UpToDate, dostęp: https://www.uptodate.com/contents/constipation-in-infants-and-children-beyond-the-basics/print.
- Singh H., Connor F. (2018) Paediatric constipation: An approach and evidence-based treatment regimen, Australian Journal of General Practice, 47(5): 273-277, dostęp: https://www1.racgp.org.au/ajgp/2018/may/paediatric-constipation.
- Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (2020) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, dostęp: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf.